کارآفرینان مبارزان واقعی فقر هستند

0
696

اگر کارآفرین را فردی با قابلیت ایجاد اشتغال مداوم بدانیم، این شخص در کشور ما برای ایجاد و تداوم کار خویش با مشکلات عدیده ای روبروست. از قوانین مزاحم در این حوزه گرفته تا دخالت بی جا در امور کارآفرینان، که خود از مهم ترین موانع توسعه ی ماست. به خصوص جریان مجوز گرفتن که موجبات رانت بازی را فراهم نموده است.

 

اکنون زمان آن فرا رسیده که باور کنیم هیچ شخصی با اختراع، آبرو، مال و ... خود دشمنی ندارد. در نتیجه نیازی به این حد بالا از نظارت های مخل کننده ی کار و قوانین دست و پا گیر نداریم و در مقابل به شدت محتاج ساز و کارهای حمایتی و گماردن افرادی متخصص و دلسوز در مسند امور، در این حوزه هستیم.

 

به نقل قول از یک عضو اتاق بازرگانی، وضعیت جنگ اقتصادی در کشور اعلام شده است، جنگی که بدون هماهنگی میان قوا و نظارت جدی به پیروزی منجر نخواهد شد. هر چند به قطع حذف قوانین دست و پا گیر برای سرمایه گذار بخش خصوصی و حمایت نظام بانکی از آنها، ثبات ارز و ورورد فناوری های جدید به کشور منجر به ثمر رسیدن این ماموریت خطیر در جهت افزایش کار آفرینی می گردد. ناگفته نماند که شرایط سخت بانکی و ضمانت نامه های گوناگون، دست و پای کارآفرینان را بسته است. لازم به ذکر است توسعه ی کارآفرینی مداوم منجر به اشتغال زایی مداوم و در نهایت تولید و بهره وری موثر می گردد. 

 

با توجه به نقش و تاثیر بنگاه های اقتصادی کوچک در اقتصاد کشورها، سیاست های اتخاذ شده توسط دولت ها، اوضاع اقتصادی و تعاملات بین المللی، به قطع بر جایگاه کسب و کارهای خرد تاثیر گذاشته و موجب تضعیف و یا تقویت آن ها می گردد. در اینجاست که مدیران این کسب و کارها، باید با بررسی اوضاع جاری، استراتژی خاصی اتخاذ نمایند. اما قوانین دست و پا گیر، کارشکنی ها و ... موجبات مشکلات هرچه بیشتر آنان را فراهم آورده و حتی می تواند منجر به شکست این کسب و کارها گردد. در نتیجه در این حوزه به شدت محتاج رسیدگی و وضع قوانین تسهیل کننده و اعطای تسهیلات مالی می باشیم.

 

اهمیت حیاتی کارآفرینی در جهت رشد اقتصادی کشورها، این حوزه را به شدت محتاج ساز و کارهای حمایتی نموده است.

به منظور توسعه و رشد کارآفرینی در کشور، این موارد باید به جد، مورد توجه دولتمردان قرار گیرد:

1 _ ایجاد نگرش درست نسبت به کارآفرینان و مسائل و مشکلات مرتبط با آن ها

2 _اتخاذ تدابیر صحیح و کاربردی در جهت تشویق افراد در جهت میل به کارآفرین شدن آنان

3 _ ایجاد فضای رقابتی میان کارآفرینان کوچک

4 _ تسهیل دسترسی کسب و کارهای کوچک به سرمایه و حمایت های مالی

5 _ وضع قوانین اداری و سیاست های نظارتی برای کمک به فعالان این حوزه

 

و در نهایت باید گفت با توجه به آنکه اقتصاد از مهم ترین شریان های حیاتی کشور بوده و صیانت از آن اصلی مهم تر. این امر برای کشور ما که پیوسته آماج توطئه های دشمنان بوده و هست، دارای اهمیت ویژه ای می باشد.

 

باید رونق تولید رخ دهد (در تمامی بخش های صنعتی، کشاورزی، فناوری و ...) که این امر نیز در نهایت منجر به رفع مایحتاج مردم و اشتغال زایی موثر و مولد می گردد. در غیر این صورت زمینه برای تحت فشار قرار دادن فضای اقتصادی کشور توسط دشمنان ایجاد می شود.

 

از جمله راهکارهای برون رفت از رکود اقتصادی و رونق بازار کسب و کار و توسعه ی اشتغال مواردی همچون: راه اندازی پروژه های عمرانی، جذب سرمایه های خصوصی، تامین مالی پروژه ها توسط نظام بانکی (حذف تصدی گری بانک ها)، جلوگیری از واردات محصولاتی که مشابه داخلی دارند، مبارزه ی جدی با دو پدیده ی شوم فساد و قاچاق، رقابتی کردن فضای کسب و کار و تولید کشور به منظور بهبود کیفیت (به خصوص تولیداتی همچون خودرو و ...)، جلوگیری از تصمیمات غیر کارشناسانه، وضع ساز و کارهای کار آمد اخذ مالیات، حمایت از ایده های جوان و اعتماد جدی به آنان، تقویت سیستم بیمه برای حمایت از فعالان بخش اقتصادی و حوزه ی کسب و کار و حمایت جدی از کارآفرینان (حمایت از طریق وضع و اجرای قوانین تسهیل کننده و همچنین حمایت های مالی موثر، پرداخت تسهیلات مالی و ...) می باشد.

 

از مهم ترین اهداف رونق تولید، اشتغال پایدار است. در این خصوص باید تمامی موانع پرداخت تسهیلات از جانب بانک ها مرتفع گردیده و کارآفرینان، اعتبارات مصوب را به طور کامل جذب نمایند. سامانه طرح ملی تاپ (طرح توانمند سازی تولید و توسعه پایدار) راه اندازی شده و از صنایعی که نیازمند حمایت‌های علمی و دانشگاهی برای رفع مشکلات خود هستند، خواسته شده تا در این سامانه ثبت نام نمایند. هدف این طرح آن است که دانشگاه ها با کمک دانش خود، فناوری های نوین را به عرصه صنعت وارد نمایند. در این خصوص می توان از پایان نامه های دانشجویی نیز استفاده نمود که خود زمینه ساز اشتغال، کمک به چرخه صنعت و رونق تولید و نهایتا ایجاد اشتغال پایدار است.

 

از مهمترین اقدامات مولد در حوزه تولید و رونق ملی، فراهم کردن زمینه ی مناسب در جهت تامین سرمایه ی فعالان این حوزه است، که با توجه به اینکه دو بازوی محرک تولید، بورس و بانک هستند، باید قوانین به سمتی حرکت نمایند که موجبات بهره مندی این بنگاه ها از تمامی ظرفیت بازار را فراهم کنند.

 

تفکر رایج  نسبت به حمایت مالی از تولید کننده، منجر به اعطای یارانه به آنها می گردد که در نهایت منجر به رانت خواهد شد. درصورتی که برای روان شدن و پویایی تولید ملی، باید  قوانین دست و پا گیر حذف و از مجوزهای غیر ضرور چشم پوشی گردد.

امتیاز شما به این مطلب :

ثبت نظر

نظرات کاربران

بهنام درویش
۱۳۹۹/۰۳/۱۸

بسیار عالی